yeezy boost 350 v2 confirmed app info adidas yeezy 350 boost v2 november 23 releases adidas yeezy boost 350 v2 black red release date update adidas yeezy boost 350 v2 black red adidas yeezy boost 350 v2 blackred drops tomorrow adidas yeezy boost 350 v2 red green copper early links adidas Yeezy Boost 350 V2 Glow in the Dark buy black friday yeezy boost 350 v2 yeezy 350 v2 drop black friday yeezy mafia atakuje ponownie adidas yeezy adidas yeezy boost 350 v2 black red toddler sizes adidas yeezy boost 350 v2 black red release date adidas yeezy boost 350 v2 black friday adidas yeezy boost 350 v2 black friday adidas yeezy adidas yeezy boost 350 v2 core blackred early links adidas yeezy boost 350 v2 zebra 2892 adidas Yeezy 350 Boost V2 Beluga Solar Red adidas yeezy boost v2 350 black white red

Европски комисионер бара формирање Aгенција за заштита на личните податоци при ОН на овогодинешниот форум во Давос

„Потребна е нова агенција за заштита на личните податоци и безбедностa на податоците во склоп на ОН, со цел заштита на доверливите и личните информации на граѓаните ширум светот“- истакна Европскиот комесар за дигитална економија и општество, Гунтер Отингер на овогодинешниот Светски економски форум во Давос.

Неодамнешниот хакерски напад врз Сони предизвика обелодинување на дел од строго доверливи и лични податоци, и тоа е повеќе од доволна причина Европа да превземе радикални чекори во менување на начините на чување на податоците и понатаму, да ја врати довербата во технолошките компании.

Отингер нагласи  дека примарен приоритет беше да се стекне сигурност дека компаниите и организациите во Европа  се доволно транспарентни пред да се прејде кон заземање заеднички став по ова прашање, потенцирајќи ја потребата од Агенција за заштита на личните податоци и безбедност на податоците  во склоп на ОН. Тој претстави двостран пристап, каде владите би имплементирале јасна, прагматична регулатива а технолошката индустрија  би дизајнирала производи кои би ја гарантирале приватноста на корисниците.

Мајкл Фрајс, првиот човек на кабелскиот гигант Liberty Gobal со сомнеж кон визијата на Отингер   истакна дека неговите предлози не би биле остварливи во блиска иднина и тоа би траело неколку години.

Во панел дискусиите на форумот , заедно со Отингер учествуваа и Сер Тим Бернарс Ли, основачот на world wide web и директорката на Yahoo, Мариса Мајер. Ли нагласи дека битката помеѓу приватноста и безбедноста не  треба да биде нишало кое го одредува степенот на пристап до податоци кој го имаат агенциите. Во моментот, не постои начин на следење како некој располага со податоците , ако истиот поседува судска дозвола за тоа. Мајер пред учесниците во Давос нагласи дека по откровенијата на Сноуден, Yahoo итно го променил начинот на управување и енкрипција на податоците, за зголемување на безбедноста  од можен напад и пробивање на истите.

 

Повеќе

 

Извор: The Guardian

Линк до оригиналниот напис овде.

air jordan 8 aqua black friday 2015 air jordan 8 air jordan 9 air jordan 9 air jordan 9 air jordan 9 black red white 2016 release air jordan 9 air jordan 9 product pol 7383 Buty koszykarskie Hyperdunk 2015 PRM.html product pol 5467 Hyperdunk 2013.html nike hyperdunk 2013 product pol 8040 Buty koszykarskie Hyperdunk 2015 Low Limited.html nike hyperdunk 2015 low nike air foamposite pro nike air foamposite pro nike air foamposite pro nike air foamposite pro pure platinum nike air foamposite one usa pierwsze zdjecia nike air foamposite one olympic product pol 6791 Buty koszykarskie Air Foamposite Pro.html
adidas eqt black pack release info adidas originals eqt black pack adidas originals eqt black pack adidas eqt support black pack releasing soon where to buy adidas eqt support adv primeknit zebra adidas eqt support adv primeknit zebra new images adidas eqt support adv primeknit zebra now available adidas eqt support adv primeknit zebra adidas eqt support adv primeknit zebra release date adidas eqt support adv primeknit zebra release date adidas eqt support adv primeknit zebra ba7496 adidas eqt support adv pk zebra primeknit adidas eqt support ultra boost turbo red white adidas eqt support ultra boost turbo red adidas eqt support adv black turbo red adidas eqt support ultra boost turbo red adidas eqt support ultra whiteturbo adidas originals eqt support 93 camo turbo red adidas eqt running support 93 primeknit og colorway adidas eqt running support 93 primeknit white teal chartreuse red black