yeezy boost 350 v2 confirmed app info adidas yeezy 350 boost v2 november 23 releases adidas yeezy boost 350 v2 black red release date update adidas yeezy boost 350 v2 black red adidas yeezy boost 350 v2 blackred drops tomorrow adidas yeezy boost 350 v2 red green copper early links adidas Yeezy Boost 350 V2 Glow in the Dark buy black friday yeezy boost 350 v2 yeezy 350 v2 drop black friday yeezy mafia atakuje ponownie adidas yeezy adidas yeezy boost 350 v2 black red toddler sizes adidas yeezy boost 350 v2 black red release date adidas yeezy boost 350 v2 black friday adidas yeezy boost 350 v2 black friday adidas yeezy adidas yeezy boost 350 v2 core blackred early links adidas yeezy boost 350 v2 zebra 2892 adidas Yeezy 350 Boost V2 Beluga Solar Red adidas yeezy boost v2 350 black white red

Се зголемува бројот на следени и прислушувани граѓани

Саше Димовски Призма Во последните две години, по налог на Јавен обвинител, биле следени или прислушувани околу 400 граѓани. Законот предвидува доказите да се уништат по пресудата или по истрагата, доколку не се подигне обвинение, но досега ниту судот ниту Јавното обвинителство тоа не го сториле. Од податоците добиени од Јавното обвинителство, се гледа дека […]

Read more

Екрипцијата на електронската комуникација основа за онлајн безбедност

29.06.2015 Иако заштитата на вашата приватност, но и безбедноста на вашата професионална работа на интернет, не може да биде сто процентна, постојат бесплатни алатки што можете да ги користите и чекори што можете да ги преземете.  Како на пример користење на TOR интернет пребарувачот, или Orbot за мобилни телефони, PGP енкрипција за електронска пошта, но […]

Read more

Јавно предавање и дискусија: Surveillance 101

Колку си сигурен во твојата приватност? Младински образовен форум и ХакЛаб организираат целодневен настан каде можеш да научиш и да го споделиш своето знаење за надзорот и граѓанската приватност. Настанот ќе се одржи во амфитеатар 1 на Правниот факултет “Јустинијан Први” – Скопје, на 7ми јуни (недела) во 18:00 часот.  Целта на настанот е да понуди […]

Read more

Баланс помеѓу правото на приватност и правото на информираност

Скулптури со затоврени очи на јавно место. Белфаст, уметник Paddy McCann, 2003. Фото: William Murphy, 2012   Искуството покажува дека медиумите најчесто отстапуваат од основните начела за заштита на личните податоци заради изнесување на лични податоци во поголем обем од она што е потребно за исполнување на целта, односно задоволување на јавниот интерес.   Пишува: […]

Read more

Пораките на „блекбери“ не можат да се пресретнат

(Фото: Flickr) Вотерлу, 2 февруари, 2015 (META)  Лидерот на пазарот на безбедни комуникации, компанијата „Блекбери“, ја унапреди заштитата на најпознатата апликација за праќање пораки во реално време. Компанијата „Блекбери“ ја унапреди апликацијата „Би-Би-Ен“ (белкбери месинџер), додавајќи уште едно ниво на шифрирање (енкрипција) податоци при размена пораки со други мобилни платформи. Дополнителната заштита, без разлика дали […]

Read more
air jordan 8 aqua black friday 2015 air jordan 8 air jordan 9 air jordan 9 air jordan 9 air jordan 9 black red white 2016 release air jordan 9 air jordan 9 product pol 7383 Buty koszykarskie Hyperdunk 2015 PRM.html product pol 5467 Hyperdunk 2013.html nike hyperdunk 2013 product pol 8040 Buty koszykarskie Hyperdunk 2015 Low Limited.html nike hyperdunk 2015 low nike air foamposite pro nike air foamposite pro nike air foamposite pro nike air foamposite pro pure platinum nike air foamposite one usa pierwsze zdjecia nike air foamposite one olympic product pol 6791 Buty koszykarskie Air Foamposite Pro.html
adidas eqt black pack release info adidas originals eqt black pack adidas originals eqt black pack adidas eqt support black pack releasing soon where to buy adidas eqt support adv primeknit zebra adidas eqt support adv primeknit zebra new images adidas eqt support adv primeknit zebra now available adidas eqt support adv primeknit zebra adidas eqt support adv primeknit zebra release date adidas eqt support adv primeknit zebra release date adidas eqt support adv primeknit zebra ba7496 adidas eqt support adv pk zebra primeknit adidas eqt support ultra boost turbo red white adidas eqt support ultra boost turbo red adidas eqt support adv black turbo red adidas eqt support ultra boost turbo red adidas eqt support ultra whiteturbo adidas originals eqt support 93 camo turbo red adidas eqt running support 93 primeknit og colorway adidas eqt running support 93 primeknit white teal chartreuse red black